728x90 AdSpace

 • Latest News

  5/12/2009

  Access ilişki kurma, Access veritabanındaki ilişkiler hakkında

  Microsoft Access veritabanınızda, her nesne için farklı tabloları ayarladıktan sonra, Microsoft Access'e bilgiyi yeniden nasıl bir araya getireceğini belirtmeniz gerekir. Bu işlem için ilk adım, tablolarınızın arasındaki ilişkileri tanımlamaktır. Bunu yaptıktan sonra, bir defada pek çok tablodan bilgi görüntüleyecek sorguları, formları ve raporları oluşturabilirsiniz.
  Örneğin, bu form dört tablodan alınan bilgileri içeriyor:

  Bir defada beş tablodan alınan ilgili bilgileri görüntüleyen siparişler formu

  Çağrı 1 Müşteriler tablosu

  Çağrı 2 Siparişler tablosu

  Çağrı 3 Ürünler tablosu

  Çağrı 4 Sipariş Ayrıntıları tablosu


  Fatura Adresi kutusundaki müşteri adı, Müşteriler tablosundan, Sipariş No ve Sipariş Tarihi, Siparişler tablosundan, Ürün bilgisi, Ürün tablosundan, Birim Fiyatı ve Miktar da Sipariş Ayrıntıları tablosundan alınır. Bu tablolar, içlerindeki bilgilerin forma getirilmesi için çok çeşitli şekilde birbirine bağlanır.

  Aşağıdaki bölümler kullanılabilen ilişki türlerini, bunların formda nasıl birlikte çalıştıklarını ve ilişkileri tabloların veritabanından istediğiniz bilgileri sağlayacak şekilde kullanma hakkında bilmeniz gerekenleri ayrıntılı bir şekilde açıklar.


  Gizle İlişkiler nasıl çalışır?

  Önceki örnekte, aynı sipariş hakkındaki bilgiyi göstermek için bu dört tablonun alanları koordine edilmelidir. Bu koordinasyon, tablolar arasındaki ilişkiler sayesinde yapılır. İlişki, genellikle her iki tablonun aynı adlı alanları olan anahtar alanlardaki veriler eşleştirilerek çalışır. Çoğu durumda, bu eşleştirme alanları, bir tablodan her kayıt için benzersiz bir tanımlayıcı sunan birincil anahtar ve diğer tablodaki yabancı anahtardır. Örneğin, ÇalışanNo alanları arasında bir ilişki oluşturarak, çalışanlar sorumlu oldukları siparişlerle ilişkilendirilebilir.

  Çalışanlar tablosunda birincil anahtar ve Siparişler tablosunda ikinci anahtar olarak kullanılan ÇalışanNo.

  Çağrı 1 ÇalışanNo her iki tabloda da görünür (birincil anahtar ...

  Çağrı 2 ... ve yabancı anahtar olarak).

  Gizle Bir-çok ilişkisi

  Bir-çok ilişkisi en yaygın ilişki türüdür. Bir-çok ilişkisinde, A Tablosundaki kayıt, B Tablosundaki kayıtta pek çok eşleşen kayda sahiptir, ancak B Tablosundaki kayıt, A Tablosunda yalnızca bir eşleşen kayda sahiptir.

  Ürünler tablosunda birden çok ilgili kayıtla eşleşen Tedarikçiler tablosundaki kayıt

  Çağrı 1 Bir tedarikçi ...

  Çağrı 2 ... birden çok ürün sağlayabilir ...

  Çağrı 3 ... ancak her ürünün yalnızca bir tedarikçisi vardır.

  Gizle Çok-çok ilişkisi

  Çok-çok ilişkisinde, A Tablosundaki bir kayıt, B Tablosunda bulunan pek çok kayıtla eşleşebilir ve B Tablosundaki bir kayıt A Tablosunda bulunan pek çok kayıtla eşleşebilir. Bu tür bir ilişki, birincil anahtarın iki alanı içerdiği, birleşme tablosu olarak adlandırılan üçüncü bir tablonun tanımlanması koşuluyla mümkündür; A ve B Tablolarından gelen yabancı anahtarlar. Örneğin, Siparişler tablosu ve Ürünler tablosu iki tane bire çok olarak tanımlanan ilişkiyi Sipariş Detayları tablosunda oluşturarak, çok-çok ilişkilere sahip olur. Bir siparişte birçok ürün bulunabilir ve her ürün birçok siparişte görünebilir.

  Sipariş Ayrıntıları tablosunun Yabancı anahtarları ve Siparişleri tablosunda ve Ürünler tablosunda birinci anahtarları eşleştirme

  Çağrı 1 Siparişler tablosundaki birincil anahtar

  Çağrı 2 Ürünler tablosundaki birincil anahtar

  Çağrı 3 Bir siparişte birçok ürün bulunabilir ...

  Çağrı 4 ... ve her ürün birçok siparişte görünebilir.

  Gizle Bire bir ilişki

  Bir-çok ilişkisinde, Tablo B'de Tablo A'daki her kayıtla eşleşen yalnızca bir kayıt olabilir ve Tablo 'da Tablo B'deki her kayıtla eşleşen yalnızca bir kayıt olabilir. Bu şekilde ilişkili olan çoğu bilgi tek bir tabloda olacağından, bu tür ilişki yaygın değildir. Güvenlik nedenleriyle tablonun bir bölümünü yalıtmak veya ana tablonun yalnızca bir alt kümesiyle ilgili bilgileri saklamak üzere, birçok alan içeren bir tabloyu bölmek için bir-bir ilişkisi kullanabilirsiniz. Örneğin, fon toplamak amacıyla oynanan bir futbol oyununa katılan çalışanları izlemek için bir tablo oluşturmak isteyebilirsiniz. Çalışanlar tablosunda, Futbolcular tablosundaki her futbolcuyla eşleşen bir kayıt vardır.

  Çalışanlar tablosundaki her kayıt Futbol Oyuncuları tablosunda yalnızca bir eşleştirme kaydına sahip olabilir.

  Çağrı 1 Çalışanlar tablosunda her futbolcuyla eşleşen bir kayıt vardır.

  Çağrı 2 Bu değer kümesi, ÇalışanNo alanının ve Çalışanlar tablosunun bir alt kümesidir.

  Gizle İlişkileri tanımlama hakkında

  Microsoft Access'in oluşturduğu ilişki türü, ilgili alanların nasıl tanımlandığına bağlıdır:

  Ayrıca, bir tabloyla kendisi arasında da ilişki oluşturabilirsiniz. Bu özellik, aynı tablo içinde Arma gerçekleştirmek istediğinizde yararlıdır. Örneğin, RaporlarKime alanında eşleşen bir ÇalışanNo alanındaki çalışan verilerinin görüntülenebilmesi için, Çalışanlar tablosunda ÇalışanNo ve RaporlarKime alanları arasında bir ilişki tanımlayabilirsiniz.

  Not Birinci anahtar olmayan ve benzersiz dizine sahip olmayan bir alanı, birinci anahtar olmayan ve benzersiz dizine sahip olmayan bir başka alana sürüklerseniz, belirsiz bir ilişki oluşturulur. Belirsiz ilişkilere sahip tabloları içeren sorgularda, Microsoft Access, tablolar arasında varsayılan birleştirme satırını görüntüler, ancak başvuru tutarlılığı zorlanmaz ve kayıtların her iki tabloda da benzersiz olması garantisi yoktur.

  Gizle Başvuru tutarlılığı

  Başvuru tutarlılığı, Microsoft Access'in kayıtlar ve ilgili tabloları arasındaki ilişkilerin geçerli olduğunu sağlamak için ve ilgili verileri yanlışlıkla silmemeniz veya değiştirmemeniz için kullandığı kurallar sistemidir. Aşağıdaki koşulların tümü karşılandığında başvuru tutarlılığını ayarlayabilirsiniz:

  Başvuru tutarlılığı kullandığınızda aşağıdaki kurallar geçerlidir:

  Gizle Güncelleştirmeleri ve silmeleri basamaklandırma

  Bilgi tutarlılığının zorlandığı ilişkiler için, Microsoft Access'in otomatik olarak ilgili kayıtları basamaklı güncelleştir ve basamaklı sil özelliklerini isteyip istemediğinizi belirleyebilirsiniz. Bu seçenekleri ayarlarsanız, normalde bilgi tutarlılığı kuralları tarafından önlenen silme ve güncelleştirme işlemlerine izin verilir. Kayıtları sildiğinizde veya birincil tablodaki birincil tuş değerlerini değiştirdiğinizde, Microsoft Access bilgi tutarlılığını korumak için ilgili tablolarda gerekli değişiklikleri yapar.

  İlişki tanımlarken, İlişkili Alanları Basamaklı Güncelleştir onay kutusunu işaretlerseniz, birincil tablodaki bir kaydın birinci tuşunu her değiştirdiğinizde, Microsoft Access birincil tuşu ilgili tablolarda yeni değerde otomatik olarak güncelleştirir. Örneğin, Müşteriler tablosunda bir müşterinin Kimliğini değiştirirseniz, Siparişler tablosundaki MüşteriNo alanı, o müşterinin her siparişi için otomatik olarak güncelleştirilir, böylece ilişki kopmamış olur. Microsoft Access herhangi bir ileti görüntülemeden basamaklı olarak güncelleştirilir.

  Not Birincil tablodaki birincil tuş OtomatikSayı alanı ise, alanı ise, İlişkili Alanları Ardarda Güncelleştir onay kutusunu ayarlamanın hiçbir etkisi olmayacaktır, çünkü Otomatik Sayı alanındaki değeri değiştiremezsiniz.

  İlişkiyi tanımlarken İlişkili Alanları Ardarda Güncelleştir onay kutusunu işaretlerseniz, birincil tablodaki kayıtları her sildiğinizde, Microsoft Access ilgili tablodaki ilgili kayıtları otomatik olarak siler. Örneğin, Müşteriler tablosundan bir müşteri kaydını silerseniz, Siparişler tablosundaki müşterinin tüm siparişleri otomatik olarak silinir (bu, Siparişler kayıtlarıyla ilgili Sipariş Ayrıntıları tablosundaki kayıtları da içerir). İlişkili Alanları Ardarda Güncelleştir onay kutusu işaretliyken form veya veri sayfasından kayıtlar sildiğinizde, Microsoft Access, ilgili kayıtların da silinebileceği konusunda sizi uyarır. Ancak, sil sorgusunu kullanarak kayıtları sildiğinizde, Microsoft Access ilgili tablodaki kayıtları uyarı görüntülemeden siler.

  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

  1 yorum:

  1. ellerine sağlık ve bu fikri kafanda oluşturduğun için saygılarımı sunuyorum thank youu şırnak/cizre

   YanıtlayınSil

  Item Reviewed: Access ilişki kurma, Access veritabanındaki ilişkiler hakkında Rating: 5 Reviewed By: Anonim
  Scroll to Top