728x90 AdSpace

 • Latest News

  5/13/2009

  Access Tablolar arasında ilişkiler tanımlama

  Tablolar arasında bir ilişki oluşturduğunuzda, ilişkili alanlar aynı adları taşımaz. Ancak, birincil anahtar alanı bir OtomatikSayı alanı değilse, ilişkili alanlarda aynı veri türü bulunmalıdır. OtomatikSayı alanını Sayı alanıyla eşleştirebilmeniz için, bu iki alanın FieldSize özelliğinin aynı olması gerekir. Örneğin, her iki alanın FieldSize özelliği Uzun Tamsayı ise, bir OtomatikSayı alanını bir Sayı alanı ile eşleştirebilirsiniz. Eşleştirme alanlarının ikisi de Sayı alanı olsa bile, aynı FieldSize özellik ayarına sahip olmalıdırlar.

  GizleBir-çok ilişkisi veya bir-bir ilişkisi tanımlama

  1. Açtığınız tüm tabloları kapatın. Açık tablolar arasında ilişki oluşturamaz veya değiştiremezsiniz.
  2. Veritabanı penceresine geçiş yapmak için F11 tuşuna basın.
  3. Araç çubuğundan İlişkiler'i Düğme görüntüsü tıklatın.
  4. Veritabanınızda henüz bir ilişki tanımladıysanız, Tablo Göster iletişim kutusu otomatik olarak görüntülenir.

   İlişkilendirmek istediğiniz tablolar eklemeniz gerekiyorsa ve Tablo Göster iletişim kutusu görüntülenmezse, araç çubuğundan Tablo Göster'i Düğme görüntüsü tıklatın.

  5. İlişkilendirmek istediğiniz tabloların adlarını çift tıklatın, sonra da Tablo Göster iletişim kutusunu kapatın. Bir tablo ile kendisi arasında ilişki oluşturmak için bu tabloyu iki kere ekleyin.

  6. Bağlamak istediğiniz alanları bir tablodan başka bir tablodaki ilgili alana sürükleyin.

   Birden çok alanı sürüklemek için CTRL tuşuna basılı tutarak istediğiniz alanları tıklatın ve sürükleyin.

   Çoğu durumlarda, birincil anahtar alanını (koyu metinde görüntülenen) bir tablodan başka bir tablodaki yabancı anahtar olarak adlandırılan benzer alana (genellikle aynı adı taşır) sürüklersiniz.

   Alanı bir tablodan diğer tablonun eşleştirme alanına sürükleme.

  7. İlişkileri Düzenle iletişim kutusu görüntülenir. Doğru olduklarından emin olmak için iki sütunda görüntülenen alan adlarını onaylayın. Gerekirse bunları değiştirebilirsiniz.

   Gerekiyorsa ilişki seçeneklerini ayarlayın.

  8. İlişki oluşturmak için Oluştur düğmesini tıklatın.
  9. Bağlamak istediğiniz her tablo çifti için 5 ile 8 arasındaki adımları tekrarlayın.

   İlişkiler penceresini kapattırsanız, Microsoft Access düzeni kaydetmek isteyip istemediğinizi sorar. Oluşturduğunuz ilişkiler, düzeni kaydedip kaydetmediğiniz dikkate alınmaksızın veritabanına kaydedilir.

  Not Tablolar gibi sorguları da kullanarak ilişkiler oluşturabilirsiniz. Ancak, sorgularla başvuru tutarlılığı zorlanamaz.

  GizleÇok-çok ilişkisi tanımlama

  1. Çok-çok ilişkisi olacak iki tablo oluşturun.
  2. Kesişme tablosu olarak kullanılacak üçüncü bir tablo oluşturun ve kesişme tablosuna diğer iki tablonun birincil anahtar alanları ile aynı tanıma sahip yeni alanlar ekleyin. Kesişme tablosunda, birincil anahtar alanları yabancı anahtar işlevi görür. Diğer tablolara yapabildiğiniz gibi kesişme tablosuna da başka alanlar ekleyebilirsiniz.
  3. Kesişme tablosunda, diğer iki tablodan birincil anahtar alanları eklemek için birincil anahtarı ayarlayın. Örneğin, bir Sipariş Ayrıntıları kesişme tablosunda, birincil anahtar, SiparişKodu ve ÜrünKodu alanlarından oluşturabilir.

   GösterNasıl?

  4. İki birincil tablo ve kesişme tablosu arasında bir-çok ilişkisi tanımlayın
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

  0 yorum:

  Yorum Gönderme

  Item Reviewed: Access Tablolar arasında ilişkiler tanımlama Rating: 5 Reviewed By: Anonim
  Scroll to Top