728x90 AdSpace

 • Latest News

  5/05/2009

  Ses Bombası Nasıl Yapılır?

  yaw şimdi yazıyoruz da işllah başımıza dert olmaz. Çok yaptık çok eğlenceli ama her tarafta yapmayın... Şimdi bu basit ses bombasının nasıl yapacalığına bakalım...

  Malzemeler


  - Tuz Ruhu ( Yakıcı dır çıplak Ellen Dokunmayın Marketlerde Bulunabilir.)

  - Bir Su Şişesi ( Marketlerde Alınız 50 YKR. Suyu boşaltın ha :) )
  - Aliminyum Folyo ( Marketlerde Buluna bilir.)

  Yapılışı

  - Öncelikle Aliminyum folyo yu küçük küçük Toplar Halinde Yapıyoruz Ne Kadar Çok Olursa O Kadar Ses Çıkar

  - Sonra Plastik Su Şişesini Alıp içine 4/1 i kadar Tuz Ruhunu Ekliyoruz.Yanlız Tuz Ruhu Yakıcı Bir Maddedir Elinize Dökmeyin Sakın .

  - Sonra Tuz Ruhunu Döktüğümüz Su Şisesinin İçine,Küçük küçük yuvarladığımız Aliminyum Folyo ları Atıyoruz.Sonra Su Şişesinin Kapağını Sıkıca Kapattıkdan Sonra Bir Yere Bırakıp Uzaklaşın.İçinde ki Gazlar Tepkiye Girer 15-20 sn içinde Feci Bir Ses Çıkar
  İnternette bu video'yu bulduk:

  Mehmet Ali

  Grafik tasarım konusunda bir şeyler öğrenmekte, öğrenmekte olduklarını paylaşmakta.

  Website: Mhmtalizm

  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

  4 yorum:

  1. müthiş yaaa canım sıkılınca hep yapacağım yaaa müthş!...

   YanıtlaSil
  2. Hocam simdi takriben tuz ruhu icine sisenin yarisi kadarmi koyulacak ve folyo ne kadar koyaagiz ?

   YanıtlaSil
  3. tuz ruhu 4-1 yarısından az koysan da etki yapar! Folyo da bir avuç kadar koy :)

   YanıtlaSil
  4. Yapacağımız ses bombası bu sitede görebileceğiniz en kolay projelerden biridir. Gerekli olan malzemeler bir pet şişe, biraz aluminyum folyo ve tuz ruhundan ibarettir. Ses bombasını hazırlamakta çok kolaydır. Bütün işlemin yapılıp bombanın patlaması bir dakikadan az sürecek göreceksiniz. Yalnız arkadaşlar ses bombasını yapmadan önce sizi uyarmak isterim. Bombamız gerçekten çok fazla ses çıkarıyor ve şehir içinde yapıldığı taktirde paniğe sebep verebilir bu yüzden mümkün olduğunca insanlardan uzak bir yerde yapmalısınız.

   Malzemeler:

   Bir adet pet şişe(0.5, 1 yada 5 l’lik olabilir tercih size kalmış. Ne kadar büyük olursa harcayacağımız folyo ve tuz ruhu miktarı ona göre artar ancak seste bir o kadar fazla olur)
   Bir miktar aluminyum folyo
   Tuz ruhu
   Yapılışı:

   Aluminyum folyoyu ufak ufak parçalayıp yuvarlayın ve pet şişenin içine doldurun. Pet şişenin tabanını kaplayacak kadar folyo yeterli olacaktır.

   Bu aşamadan önce bir uyarıda bulunayım. Reaksiyon çok hızlı gerçekleştiği için bu aşamayı çok hızlı bir şekilde yapıp şişeyi fırlatmalısınız. Şişenin elimizde patlamasını istemeyiz. Aluminyum folyoların üzerini kapatacak kadar tuz ruhu dökün ve pet şişenin ağzını sıkıca kapatıp çalkalayıp fırlatın. Şişenin genleşip büyük bir gürültüyle patladığını göreceksiniz. Aşağıdaki videoda ses bombasının nasıl patladığını görebilirsiniz.

   YanıtlaSil

  Item Reviewed: Ses Bombası Nasıl Yapılır? Rating: 5 Reviewed By: Kirli Adam
  Scroll to Top