728x90 AdSpace

 • Latest News

  6/08/2009

  ADSL Modem Güvenliği

  Geçenlerde yazdığım adsl hack ve modem şifresini kırma gibi bir haber yazmıştım. Tam olarak korunma için şunlarada göz atın:

  * Telekomünikasyon Kurumu onaylı olmasına, garanti süresine, satan firmanın teknik destek verip vermediğine, Türkçe kullanım kitapçığı olup olmadığına dikkat edin.

  *ADSL modeminizin default (varsayılan) yönetim amaçlı web ara yüzü şifresini mutlaka değiştirin.
  (kurulumdada sorabilir yada daha sonra modem arayüzünden (modem arayüzüne girmek için modeme göre değişen kullanım klavuzunda yazar genelde 192.168.1.1 yada 192.168.2.1 gibidir. url bölümüne yapıştırıp girilir) değiştirilebilir....

  örneğin zyxel de şifre genelde 1234 yada 123456 dır...

  Bunu değiştirmek için öncelikle kotabilgilerinizi öğrendiğiniz BURADAKİ siteye gidip oradan şifreyi değiştiriyoruz daha sonra 192.168.1.1 ile modem arayüzüne girilir. Daha sonra Gelişmiş Kurulum Ayarlarına girilir. Network > WAN > Internet Connection (ağ>WAN>İnternet Bağlantısı) bölümünden değiştirdiğiniz şifreyi burayada gireceksiniz?

  Güvenliğin artırılması için şifre tamamen anlamsız bir karakter topluluğu olmalı (3f6KsG!f gibi) ve asla tahmin edilememelidir. sizde unutmamalısınız :)

  Çoğu modemde default açık olarak gelen FTP (21) ve Telnet (23) portlarını mutlaka kapatın. Modeminizdeki hangi portların açık olduğunu http://www.t1shopper.com/tools/port-scanner/ sitesine girerek kontrol edebilirsiniz. siteye gidince direk ip adresiniz çıkıyor zaten aşağıda yer alan check all butonuna bastıktan sonra Scan Ports butonuna tıklayın ve size açık portları kırmızı ile gösterecek...

  ADSL modeminizin yönetim paneline internetten erişimi kapatın. Modeme sadece sizin bilgisayarınızdan erişim yapılabilmesini sağlayın.
  Bunu yapmak için modem arayüzüne girince Security > Filter (güvenlik >filtre)bölümünden tikleri kaldırarak yapabilirsiniz.

  Maintenance > Tools > Firmware(Bakım>Araçlar>Firmware) bölümünden Firmware güncellemesi yapabilrsiniz. bu modeme göre değişir. Modeminize göre sitesinden indirmeniz buradan yüklemenz lazım.

  Kullanmadığınız zamanlarda kablosuz ağınızı mutlaka kapatın.

  Mehmet Ali

  Grafik tasarım konusunda bir şeyler öğrenmekte, öğrenmekte olduklarını paylaşmakta.

  Website: Mhmtalizm

  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

  1 yorum:

  1. 192.168.1.1 yazınca bişey gelmiyor ama.

   YanıtlaSil

  Item Reviewed: ADSL Modem Güvenliği Rating: 5 Reviewed By: Kirli Adam
  Scroll to Top