728x90 AdSpace

 • Latest News

  6/03/2009

  Çoçuklar Neden ÖLüyor?

  Geçenlerde zangırt köyünde (eski ismini bilmeyenler olabilir çünkü devlet orayı türkleştirmek için bilgeköy ismini verdi) annesiz babasız kalan çocukları gördük... Kimisi daha çok ufak neyin ne olduğundan haberi yok.

  Aynı köyden Bursa'ya göçen ve arazileri korucular tarafından gaspedilen ailenin çocukları gibi onların da aileleri korucu olmayıp kente göçseydiler belki muhtelif illerde protesto gösterilerine katılan çocuklar arasında olacaklardı.

  Haberlerde izliyoruz wah way diyorlar. Acıyorlar acıttırıyorlar... Ama çocukların sokaklara çıkıp gösteri yapanlara veryansın ediyorlar... Onların pkk tarafından kullanıldığını söylüyorlar... Geneline bakarsanız gösteri yapanların hepsi KÜRT çocukları Ama gazeteci 'ordusunun' onları sevmesi ve sivil toplum kuruluşlarından gönüllü kadınların oyuncak götürmesi için anne-babalarının ölmesi gerekiyormuş demek ki.

  Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz '23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı' günü Hakkari'de gösteri yapan Seyfi Turan isimli bir çocuğu, bir özel timcinin nasıl dövdüğünü, kendinden geçen çocuğu bir başka özel timcinin şöyle bir yokladıktan sonra bırakıp gittiğini, babasının koşup oğlunu kucaklayarak kaldırdığını, Seyfi'yi hastaneye halkın taşıdığını ekranlarda gördük. Olay görüntülenmeseydi haberimiz olmayacaktı, kimbilir daha nicesinden olmadığı gibi.

  bundan sonra iki polis açığa alınmış... hayret... Üç yıl önce Diyarbakır'da gösteri yapan çocuklar arasında öldürülenler olduğunda, kim yargılandı?

  Çocuklar gösterilere çıkmasaydılar tabii ki memnun olurduk. Polislere taş atmalarını, dayak yemelerini, gözaltına alınıp tutuklanmasını hiç kimse istemez. Ana-babaları hiç istemez. Güzel güzel oyun bahçeleri, spor tesisleri olsaydı, elektronik oyunlar için Playstation'ları, bilgisayarları, hiç değilse internet cafeye gidecek harçlıkları olsaydı, evlerinde doğru dürüst yaşam koşulları bulunsaydı... daha daha, ağabeyleri, babaları, amcaları, dayıları, akrabaları, komşuları arasında dağda vurulanlar, vuruşanlar, 'damda' yatanlar bulunmasaydı, bebeklikten çıkarken konuşmaya başladıkları ana dillerinden okuma, yazma öğretilseydi, doğru dürüst Türkçe bile bilmedikleri halde her sabah 'Türküm, doğruyum, çalışkanım'la başlayan 'Varlığım Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türküm diyene' diye bağıra çağıra tekrarlattırılmasaydı, o mutluluğun adresi dağa taşa, okula, meydana yazılmasaydı, haftada en az iki kez okutturulan İstiklal Marşı'nın sözleri arasında 'Kahraman Irkım' bulunmasaydı, sonraki en yaygın marşta 'On yılda on beş milyon Türk'ü yarattığımız' söylenmeseydi, 'Türk önde Türk ileri' yerine, örneğin 'halk önde, halk ileri' denilebilseydi, TV bültenlerinde gece gündüz yakınlarına, akrabalarına ya da büyüklerinin oy verdiği partiye 'teröristler, bölücüler' diye küfredilmeseydi o çocuklar niçin sokağa çıkacaklardı, şeker de yiyebilmek varken, neden dayak yiyip, öldürülecekti...

  Gösterici çocukların kullanıldığını ileri süren medyacılar bugüne değin o çocuklardan tekiyle bile konuşmuş değiller. Şehirde bir protesto gösterisi olunca koşuyorlar. Zaten sokaklardalar. İstanbul'un, Adana'nın, Mersin'in, İzmir'in emekçi mahallelerinde de öyle. Yaptıkları her zaman taş atmak da değil. 2007 seçim kampanyasında daha da küçük yaştaki çocuklar Sultanbeyli'de Ufuk Uras'ın arabasını durdurup 'Bijî Serok Ufuk' diye bağırdıklarında onları kullanan mı vardı? Hepsi gösterilere politik güdülerle katılmıyor. Nerede bir hareket-bereket olsa sokaktaki çocuklar koşuyorlar. Halen Adana Cezaevi Çocuk Bölümünde, Newroz tutuklusu 12-17 yaşları arasında 22 çocuk 7,5 yıla kadar ceza talebiyle yargılanıyorlar. Daha da önemlisi geçen yıl Dolapdere'de gösteri yapanlara karşı 'orantısız güç' kullanılınca, Erdoğan 'bundan sonra göstericilere kadın, çocuk diye müsamaha gösterilmeyeceğini' söylemişti. Başbakan haklıydı, devlet gücü herkese eşit uygulanmalıydı.

  Mehmet Ali

  Grafik tasarım konusunda bir şeyler öğrenmekte, öğrenmekte olduklarını paylaşmakta.

  Website: Mhmtalizm

  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Çoçuklar Neden ÖLüyor? Rating: 5 Reviewed By: Kirli Adam
  Scroll to Top