728x90 AdSpace

 • Latest News

  6/03/2009

  Css' de Class ve Id arasındaki fark nedir?


  ID

  Bir HTML dosyasının içeriğinde, sadece bir öğeye verilebilecek bir değerdir id, basite indirgersek, id'ler HTML'de kullandığımız öğenin, nüfus kağıdıdır. Nasıl bizim nüfus kağıdımız sadece bize özelse, ve başkasıyla paylaşamazsak, id'ler de öğeye özeldir ve aynı sayfa içerisinde başka bir öğeyle id'sini paylaşmaz.

  Eğer bir proje geliştiriyorsak, verdiğimiz id'yi aynı sayfada birden fazla olmamak koşuluyla istediğimiz kadar kullanabiliriz. Dolayısıyla id'ler site tasarımdan, kodlama aşamasına geçtiğinde, dikkatli kullanılması gereken kimliklendirmelerdir.

  ID tamam, peki Class ne?

  Demin ki örneğimizden devam edersek, class'lar id'lerden farklı olarak bir sayfa içerisinde istediğimiz kadar kullanabileceğimiz değerlerdir. Id'yi nüfus kağıdına benzetmiştik ya, class'lar bu durumda aynı oda içerisindeki "bütün erkekler", "bütün kızlar", "bütün gözlüklüler", "bütün sarışın, mavi gözlü, şahane hatunlar" kümelerine benzetebiliriz.

  id, sayfaların structure'ını oluşturmak için kullanılırlar. (header, content, sidebar, breadcrumb, footer gibi)

  class'lar ise id'lerin oluşturduğu yapıya, ek stiller eklemek için kullanılırlar (kullanılmalıdırlar) aynı zamanda tipografik öğelerin de stilizasyonu için class'lar kullanılır. (span, p, quote, code, h1, h2 gibi)

  ikisinin uyumlu çalışması kısa css dosyaları ve kolay güncellenebilir xhtml sayfaları demektir... kaynak:

  Mehmet Ali

  Grafik tasarım konusunda bir şeyler öğrenmekte, öğrenmekte olduklarını paylaşmakta.

  Website: Mhmtalizm

  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Css' de Class ve Id arasındaki fark nedir? Rating: 5 Reviewed By: Kirli Adam
  Scroll to Top