728x90 AdSpace

 • Latest News

  8/09/2009

  2010 ÖSS Sistemi Nasıl Olacak

  2010 yılından itibaren yeni bir ÖSS sistemi uygulamaya konulacak. Sistemle ilgili karar Şubat ayında alınmış olmasına rağmen, doğru düzgün bir açıklama ancak Temmuz ayı içerisinde yapıldı. Yapılan açıklama daha çok teknik terimlerin ve sayısal tabloların olduğu bir slayt gösterisi şeklinde olduğundan ne yazık ki çoğu kimse tarafından tam anlaşılamadı, birçok sorusuna cevap veremedi. ÖSYM’nin yaptığı açıklama, başkanın çeşitli dönemlerde gazetelere verdiği röportajları inceleyerek, sistemi açıklamaya çalışmak için bir, >iki yazı yazmıştım. Bu yazımda ise yorumlarda sorulan soruların ve benim aklıma gelen soruların cevaplarını, soru-cevap şeklinde bulabilirsiniz.

  Sınav Sisteminin Geneliyle İlgili Sorular

  Bu bölümde sistemin genel uygulanması ve yapısı ile ilgili sorular yer alacaktır.

  Sistem kaç aşamalı olacak ve toplam kaç sınav yapılacak?

  Sistem iki aşamadan oluşacak. Birinci aşamaya Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), ikinci aşamaya ise Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) adı verilecek. Birinci aşama tek oturumda yapılacak. Birinci aşamada YÖK tarafından sonradan belirlenecek baraj puanı geçenler ikinci aşamaya geçecekler. İkinci aşamada Matematik Sınavı, Fen Bilimleri Sınavı, Edebiyat-Coğrafya Sınavı, Sosyal Bilimler Sınavı ve Dil sınavı olmak üzere toplam 5 farklı sınav yapılacak.

  Sınavlar hangi tarihlerde yapılacak?

  YGS’nin Nisan ayı içerisinde, LYS ise Haziranın ikinci haftasından sonra yapılacak.

  YGS’de hangi derslerden, kaç soru sorulacak ve ne kadar süre verilecek?

  YGS’de Türkçe, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Temel Matematik derslerinden sorular olacak ve konu olarak 2009 ÖSS’nin ilk bölümünden farklı olmayacak. Sorular her lisenin ortak müfredatından çıkacak. Toplam 160 soru sorulacak ve 160 dakika verilecek.

  YGS ne işimize yarayacak?

  YGS için üç ayrı baraj puan belirlenecek. Birinci baraj puanı geçenler, iki yıllık MYO’ları ve açıköğretim programlarını tercih edebilecekler. İkinci barajı geçenler, sınavın ikinci aşamasına girme hakkı kazanacaklar. Üçüncü barajı geçenler (özellikle meslek liseliler) YGS ile öğrenci alan Lisans programlarını tercih edebilecekler. Ayrıca YGS belirli oranda ikinci aşamadaki puanları da etkileyecek.

  YGS’de puan aralığı nasıl olacak?

  YGS’de her öğrenci için yaptıkları nete göre 100-500 arasında bir ham puan hesaplanacak. Bu puanın üzerine öğrencinin AOBP puanının belirli katsayılarla çarpımı eklenerek, öğrencinin tercih yapabilmesi için puanı hesaplanacak. Barajlar ham puanlar üzerinden uygulanacak.

  LYS’de soru sayıları ve sınav süreleri ne olacak?

  LYS’de soru sayıları her test için farklı olduğu gibi, her test için de ayrı süreler verilecek. LYS’de 5 farklı sınav yapılacak. Aşağıdaki tablodan, yapılacak sınavlar, testler, soru sayıları ve verilecek süreleri görebilirsiniz.

  LYS’deki bütün sınavlara girebilir miyim?

  Evet girebilirsiniz. Ancak kendi alanınızdaki soruların dışındakileri yapmanız oldukça zor olacağından, pek bir faydası olmayacaktır.

  Hangi lisans programları hangi puan türleriyle öğrenci alacak?

  Bununla ilgili henüz kesinleşmiş bir karar alınmış olmasa da yayımlanmış olan bir taslak var. Taslaklara ulaşmak için tıklayınız.

  Bazı bölümler hem YGS hem de LYS’den öğrenci alacak, neden?

  İkinci bölümdeki konular, meslek liselerinin müfredatında yer almadığından, meslek liselerinin alanlarına giren lisans programları YGS türünden de öğrenci alabilecekler. Ancak eğer ilgili puan türündeki LYS puanı yüksekse, bu puan türüne göre de gerek meslek liseliler, gerekse de normal lise mezunları yerleşebilecekler. Kısaca bu tür bölümlere öğrenci, hangi puanı yüksekse o puanı kullanarak yerleşebilecek.

  AOBP nasıl hesaplanacak?

  Her öğrencinin AOBP’si okuluna göre, 2009 ÖSS’deki yöntemle hesaplanacak. Ancak puan aralığı 50-100 yerine 100-500 olacak. Okul birincilerinin AOBP’si 500 olacak.

  AOBP’ler hangi katsayılarla çarpılacak?

  Öğrencilerin sınavlarda aldıkları ham puanların üzerlerine AOBP’lerinin belirli katsayılarla çarpılmasıyla elde edilen puanlar eklenecek ve öğrenciler bu puanlarına göre tercihte bulunup, yerleşecekler. AOBP’ler şu şekilde hesaplanacak.
  Y-YGS (Yerleşme YGS puanı) = YGS + (AOBP * 0,15)
  Y-LYS (Yerleşme LYS puanı) = LYS + (AOBP * 0,15)
  Y-LYS puanı her LYS sınavı için ayrı ayrı hesaplanacak.
  Meslek liseleri ve Anadolu öğretmen liseleri mezunları, kendi alanlarında tercih yaptıklarında ek puan alacaklar. Buna göre eğer bir meslek liseli kendi alanını tercih ederse bu durumda;
  Y-YGS (Yerleşme YGS puanı) = YGS + (AOBP * 0,15 + AOBP * 0,06)
  Y-LYS ( Yerleşme LYS puanı) = LYS + (AOBP * 0,15 + AOBP * 0,06)
  olarak hesaplanacaktır.
  2009 ÖSS ile bir programa yerleştirilen öğrencilerin puanları hesaplanırken, katsayılar yarı yarıya hesaplanacak.

  En büyük yerleştirme puanı ne olacak?

  Sınavlarda bütün sorulara doğru cevap veren öğrencinin puanı 500 olacak. Bu öğrenci aynı zamanda okul birincisi ise AOBP’si 500 olacak ve 0,15 ile çarpılarak hesaplanan 75 puan, aldığı sınav puanına eklenerek, yerleştirme puanı hesaplanacak. Dolayısıyla da 2010 ÖSS’de en büyük yerleştirme puanı 575 olacak. Meslek liseliler için ise ek puandan dolayı bu 605 olacaktır.

  Herkes istediği alandan tercih yapabilecek mi?

  Her öğrenci istediği alandan tercih yapabilecek. Ancak bu mevcut sistemdeki dengeleri fazla değiştirmeyecektir. Lisans programlarına LYS puanı ile yerleştirme yapılacağından, bir sözel alanı mezunu öğrencinin neredeyse hiç görmediği matematik ve fen bilimleri derslerinden gelecek ağır soruları cevaplaması oldukça zor olacaktır. Tersi durum, sayısal ve eşit ağırlık öğrencileri için de geçerli olacaktır. Yeni sistemin amacı öğrencilerin kendi alanlarında uzmanlaşarak, en iyilerinin lisans programlarına yerleşmelerini sağlamaktır. Dolayısıyla yine herkes bir şekilde kendi alanındaki derslere yoğunlaşmak ve tercihte bulunmak zorunda kalacaktır.
  Kaynak

  Mehmet Ali

  Grafik tasarım konusunda bir şeyler öğrenmekte, öğrenmekte olduklarını paylaşmakta.

  Website: Mhmtalizm

  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

  2 yorum:

  1. bence çok güzel oldu... Meslek liselerin önü açıldı. İmam hatiplerin de her ne kadar akp imam hatipler için düşünsede bizim işimize de geldi :D

   YanıtlaSil
  2. İmam hatip liseleri de olmasa araya gidiyorduk aq

   YanıtlaSil

  Item Reviewed: 2010 ÖSS Sistemi Nasıl Olacak Rating: 5 Reviewed By: Kirli Adam
  Scroll to Top