728x90 AdSpace

 • Latest News

  1/28/2010

  Firefox 3.6 Final Eklentileri, Temaları ve Yenilikleriyle Hazır

  Firefox yeni sürümü ile indirilebilir durumda... Dahahızlı, daha güzel, daha güvenli: Mozilla'nın yeni Firefox 3.6'sı birkaç gündür herkes tarafından indirilebiliyor ve kullanıcılarını özellikle performans konusunda ikna ediyor.

   Mozilla yeni Firefox 3.6'da özellikle tarayıcının hızına odaklandı. Yeni sürümün selefine göre saf yüzde 20 daha fazla performans sunması bekleniyor. Ayrıca programcılar tarayıcının başlangıç ve tepki sürelerinde de iyileştirmeler yaptı. Şimdi Firefox hakkında eklenti ve temalara bakalım...

  Önce Download: Firefox 3.6
  Resmi Sitesi(TR): Burada 


  Firefox 3.6, Personas eklentisini artık standart donanımıyla beraber sunuyor. Kullanıcılar Personas web sitesine girip tarayıcılarına yeni bir görünüm kazandırabiliyor. Tarayıcı temayı kurmadan önce bir ön izleme gösterebiliyor... Bu siteye girdikten sonra gördüğünüz temaların üzerine gelince hemen önizleme yapabiliyorsunuz...


  Gelişmiş ayarlarda sekme yönetimi için şık bir seçenek sunuluyor. "about:config" penceresinde "browser.allTabs.previews girdisinin değerini "true" yapanlar tüm açık sekmeleri şeffaf bir arka planda görmelerini sağlayan bir ön izleme özelliği elde edecektir.   [CTRL]+[TAB] ile grafiksel sekme değişimi yapma fonksiyonu da varsayılan olarak etkin değildir. Bu iş için yine about:config sayfasına "browser.ctrlTab.previews" girdisinin değerini "true" yapmalısınız.


  Yeni Firefox Windows 7 masaüstüne daha iyi entegre olacaktı. Zira gerekli ayarlar, henüz olgunlaşmamış olduğu için varsayılan olarak devre dışı bırakılı. Fakat yine de Aero Peek sekme ön izlemesini açmak isterseniz "browser.taskbar.previews.enable" seçeneğinin değerini "true" yapabilirsiniz. Bizden uyarması: Entegrasyon henüz tamamlanmadığı için bu özellik istikrarlı çalışmıyor. Geliştiricilerin ileriki sürümlerde bunu tamamlamasını bekliyoruz.


  "Yan uygulamalar" bölümündeki "Güncellemelere bak" butonuna basıldığında Flash Player, Java, Silverlight gibi yan uygulamaların yeni sürümleri kontrol ediliyor. Böylece tarayıcınız olası güvenlik açıklarına karşı daha da güvende oluyor.


  Yaklaşma
  ctrl + + (mac: ⌘ + +)
  Uzaklaşma
  ctrl + - (mac: ⌘ + -)
  Yeni boş bir sekme açma
  ctrl + T (mac: ⌘ + T) 
  Bağlantıyı yeni sekmede açma
  Bağlantıya orta tuşla tıklama
  Sekmeyi kapatma

  ctrl + W (mac: ⌘ + W)
  Kapanan sekmeyi açma
  ctrl + shift + T (mac: ⌘ + shift + T)

  İmleci konum çubuğuna taşı
  ctrl + L (mac: ⌘ + L)
  İmleci arama kutusuna taşı

  ctrl + K (mac: ⌘ + K)


  Sayfayı aşağıya kaydır
  boşluk
  Sayfayı yukarıya kaydır
  shift + boşluk
  Sayfayı tazele
  ctrl + R (mac: ⌘ + R)
  Geri
  ctrl + ← (mac: ⌘ + ←)
  İleri
  ctrl + → (mac: ⌘ + →)
  Chip ve Firefox resmi sitelerinden alıntı yapılmıştır...

  Mehmet Ali

  Grafik tasarım konusunda bir şeyler öğrenmekte, öğrenmekte olduklarını paylaşmakta.

  Website: Mhmtalizm

  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Firefox 3.6 Final Eklentileri, Temaları ve Yenilikleriyle Hazır Rating: 5 Reviewed By: Kirli Adam
  Scroll to Top