728x90 AdSpace

 • Latest News

  6/02/2010

  Facebook yeni gizlilik ayarları kılavuzu

  Facebook bir kaç ay önce gizlilik ayarlarında değişiklik yapmıştı, bu gizlilk ayarları paylaşımları epey kısıtlamış fakat kişisel gizlilikte epey açıklıklar oluşturmuştu... Ve epey şikayet almıştı şimdi daha basit bir gizlilik ayarı ile karşınızda... Şimdi bu yeni gizlilik kurallarını inceleyelim ve facebookun duyurularına bakalım...

  Daha önceki gizlilik ayarlarının sorunlu olduğunu burada yazmıştık...  Daha sonra arkadaş listesi gizliliğindede sorunlar vardı? Şuanki gizlilik ayarlarında ona da çözüm bulmuşlar bkz.(Facebook Arkadas Listesi Gizliliği)


  Facebook Gizlilik Bildirimi:

  Gizlilik ayarları sayfası:
  • Facebook'ta paylaşım
   Bu kısım günden güne paylaştığın tüm içerikleri (durum güncellemeleri, fotoğraflar ve videolar gibi) kimlerin görebileceğini kontrol eder. Kendin hakkında paylaştığın (doğum günü ve iletişim bilgileri) ve başkalarının seninle ilgili paylaştığı (gönderilerine ve etiketlendiğin fotoğraf ve videolarına yorumlar) bazı şeyleri de içerir. Bunları şimdi tek bir tıklamayla ayarlayabilirsin ve ayarların gelecekte günden güne paylaşacağın tüm içerikler için geçerli olur. Her bir ayarın gizlilik düzeyini kontrol edebilmen için, "Ayarları özelleştir"e tıkladığında tam bir liste görüntülenir.  • Temel Dizin Bilgileri
   Bazı bilgiler insanların Facebook'ta seni bulmasına ve seninle iletişim kurmasına yardımcı olmak açısından önemli olduğu için herkes tarafından görülebilir.
   • Gerçek hayattaki arkadaşlarının seni tanıyabilmeleri ve sen başka birisinin Duvarına yazdığında gösterebilmemiz için adın ve profil resmin herkes tarafından görülebilir.
   • Cinsiyetini doğru olarak gösterebilmemiz için cinsiyet herkese açıktır.
   • Gizlilik ayarlarından herhangi biri için "Arkadaşlar ve Ağlar" ayarını seçmeden önce başka kimlerin ağının parçası olduğunu (ve bilgilerine erişebileceğini) görebilmen için ağlar herkes tarafından görülebilir.
   Memleket ve ilgi alanları dahil bu kısımdaki diğer bilgiler arkadaşlarının ve ortak yönlerinin bulunduğu diğer kişilerin seninle iletişim kurmasına yardımcı olmak için varsayılan olarak herkes tarafından görülebilir.  • Uygulamalar ve İnternet Siteleri
   Bu kısım arama motorları dahil internet siteleri ve uygulamalarla hangi bilgilerin paylaşıldığını kontrol etmektedir (senin ve arkadaşlarının kullandığı uygulamalar ve internet siteleri adına, profil resmine, cinsiyetine, ağlarına, arkadaş listene, kullanıcı kimliğine ve herkesle paylaştığın diğer tüm bilgilere zaten erişebilir). Uygulamalarını görebilir, kullanmak istemediklerini kaldırabilir veya platformu tamamen kapatabilirsin. Platformu kapatmak, platform uygulamalarını ve internet sitelerini kullanamayacağın ve bilgilerini uygulamalarla paylaşmayacağımız anlamına gelir.  • Engellenenler Listeleri
   Bu kısım kişilerin Facebook'ta seninle etkileşimde bulunmasını veya bilgilerini görmesini engellemene olanak sağlar. Ayrıca uygulama davetlerini yoksaymak istediğin arkadaşlarını belirtebilir ve bilgilerine erişmesini ve seninle iletişim kurmasını engellediğin uygulamaların listesini görebilirsin.

  Ek Kontroller  • Her paylaşımında kontrol et
   Her bir gönderiyi kimlerin görebileceğini tek tek kontrol edebilirsin. Bir durum güncellemesi, bağlantı veya başka bir şey paylaşmadan önce, bunu kimlerin görebileceğini seçmek için kilit simgesine tıkla. Seçtiğin ayar, varsayılan olarak kullanılan "Gönderilerim" ayarının yerine geçecektir.


  • Uygulamalarda kontrol
   Uygulamalar sadece herkesin görmesine zaten izin verdiğin bilgileri görebilir. Daha fazlasına erişmek için uygulamalar her bir bilgi için izin istemek zorundadır ve bunlar yalnızca çalışmaları için gerekli olan bilgiler olabilir.  • Etiketlendiğin içerikler için kontrol
   Profilinde gözüken etiketlendiğin fotoğrafları ve videoları kimlerin görebileceğini kontrol edebilirsin. Fotoğrafın sahibinin fotoğrafı senin arkadaş olmadığın kişilerle paylaşabileceğini unutma. Bunun olmasını istemiyorsan, fotoğraf veya videodan etiketi kaldır.

  Ek Bilgiler
  • Reklam Verenler
   Kişisel bilgilerinizi reklam verenlerle asla paylaşmıyoruz. Facebook reklamlarında hedef belirleme tamamen anonim olarak yapılır. Reklam verenler, reklamları için demografik bilgilere göre hedef belirlemeyi tercih ederse, Facebook bu reklamları otomatik olarak uygun hedef kitleyle eşleştirir. Reklam verenler sadece anonim veri raporları alırlar.


  • Herkesin görmesine izin verdiğin bilgiler
   Adın, profil resmin, cinsiyetin ve ağlarının yanı sıra herkesle paylaştığın bilgiler internetteki herkes tarafından görülebilir. Bu bilgilerin profiline bakan herkes tarafından görülebileceğini ve senin ve arkadaşlarının kullandığı uygulamaların ve internet sitelerinin bu bilgilere erişebileceğini lütfen unutma.


  • Sosyal eklentiler
   Başka internet sitelerinde, daha sosyal deneyimler sağlama amacıyla Facebook içerikleri içeren düğmeler ve kutular görünebilir. Ziyaret ettiğin siteler bilgilerinin hiçbirini almaz. Bu sosyal eklentilerdeki içerik doğrudan Facebook'tan gelir. Bir sosyal eklentiyi kullanarak "Beğen"e tıklar ya da bir yorum yaparsan, eylemin Facebook'ta yayınlanır ve aynı sitede bir eklentiyi gören Facebook arkadaşlarına gösterilir. Beğendiğin şeyler de profilinde görünebilir (bunu Temel Dizin Bilgileri'nden kontrol edebilirsin).


  • Anında kişiselleştirme
   Bazı seçilmiş ortak siteler, sitelerine vardığında deneyimini kişiselleştirmek için bilgilerine (ancak yalnızca herkesin zaten görebildiği bilgilere) erişebilir. Uygulamalar ve İnternet Siteleri sayfasından anında kişiselleştirmeyi belirli siteler için veya tamamen kapatabilirsin. Bu, anında kişiselleştirme aracılığıyla ortak sitelerin senin bilgilerini (herkesin görebildikleri dahil) almasını önleyecektir.


  • Arama
   Uygulamalar ve İnternet Siteleri sayfasındaki "Herkese açık arama" ayarı, senin adını bir arama motoruna giren kişilerin, Facebook profilinin önizlemesini görüp görmeyeceğini kontrol eder. Özellikle herkesle paylaşmayı seçtiğin şeylerin Facebook'ta ve dışarıdan yapılan aramalarda gözüküp gözükmeyeceğini de kontrol eder.


  • Reşit olmayanları koruma
   Facebook'u kullanan çocukları korumaya çok önem veriyoruz. Reşit olmayanlar için on sekizinci yaş günlerine kadar herkese açık arama kaydı oluşturulmaz ve bilgilerini herkesin görmesine izin vermiş olsalar bile bilgilerinin görünürlüğü arkadaşlarının arkadaşları ve ağları ile sınırlıdır. Bu, gerçek hayattaki arkadaşlarının kendisini tanıyabilmesi için her zaman herkesin görebildiği ad, profil resmi, cinsiyet ve ağlar için geçerli değildir.

  Mehmet Ali

  Grafik tasarım konusunda bir şeyler öğrenmekte, öğrenmekte olduklarını paylaşmakta.

  Website: Mhmtalizm

  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Facebook yeni gizlilik ayarları kılavuzu Rating: 5 Reviewed By: Kirli Adam
  Scroll to Top