728x90 AdSpace

 • Latest News

  1/12/2012

  Assassin's Creed: Revelations İncelemesi

  Ezio, babasının düşlerini gerçekleştirmeye çalışırken, Osmanlı topraklarında benzeri görülmemiş bir maceraya atılıyor. Yani İstanbul'da bir destanın son cümleleri yazılıyor.  Assassin's Creed: Revelations, İstanbul'un Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmesinden yaklaşık 50 yıl sonra, Yavuz Sultan Selim'in tahta geçmesinden hemen önceki dönemi işliyor. Bu süreçte Selim'in kardeşi Şehzade Ahmet de Osmanlı'nın yeni sultanı olarak ilan edileceğinden oldukça emin bir durumda. Selim'in küpeleri de unutulmamış bu arada. Dipnot olarak belirteyim.
  Yayımlanan tanıtım videolarında Ezio'nun idam edilmek üzere olduğu ve son anda kurtulmayı başardığı sahneleri hatırlarsınız. İşte bu sahneler Assassin's Creed: Revelations'ın giriş bölümünü oluşturuyor.
  Aynı zamanda Desmond'ın bilincinin kapalı olması ve Animus'un içerisine hapsolmuş durumda olduğunu da bu sahnelerin hemen ardından öğreniyoruz. Desmond, kendi içinde bazı şeyleri çözmek zorunda ve Animus'tan tek kurtuluş yolu bu.

  Ezio ise kendisiyle birlikte aynı gemide İstanbul'a dönmekte olan Selim'in oğlu Süleyman ile tanışarak Revelations'a giriş yapıyor. Süleyman henüz 17 yaşında ve yurtdışında eğitim aldıktan sonra İstanbul'a geri dönüyor. Fakat kendisi bir hayli mütevazi ve Ezio'ya kendini bir öğrenci olarak tanıtıyor.

  Ardından Ezio şehre ayak bastığı anda, şehrin suikastçilerinin lideri Yusuf Tazim tarafından karşılanıyor ve gerçek bir Türk misafirperverliği ile ağırlanıyor.

  Karakterleri tanıttıktan sonra, gelelim oyunun geçtiği mekanlara. Bildiğiniz gibi oyunun geneli İstanbul'da geçiyor. Aynı zamanda Masyaf Kalesi'ne ve Kapadokya'ya da uğruyoruz. Kapadokya'da İstanbul kadar güzel tasarlanmış ve oyuna aktarılmış. Kısa süren bir bölümden oluşuyor belki ama yine de hayran olmamak elde değil.

  Ubisoft İslam dinine mensup insanların bu konularda ne kadar hassas olduklarını iyi etüt etmiş olacak ki, oyunda herhangi bir imam ya da din adamına rastlayamıyoruz.
  Ayrıca ezan sesleri de çok az geliyor. Onun yerine bol bol martı sesi duyacağınızı ve halkın kendi arasında oldukça ilginç Türkçe diyaloglara imza attığını söyleyebilirim.
  Hele ki paralarını çalmaya kalkarsanız, yedi ceddinizin okkalı bir küfür yiyeceğini ve ne annenizin, ne de babanızın kalacağını söyleyebilirim. Küfür konusunda oldukça rahat ve eli açık davranmış Ubisoft firması.

  Oyunun belki de en büyük hayal kırıklığı, tabii ki bir Türk oyuncular için, seslendirme konusunda lokalizasyon çalışması yapılmaması oldu. Hadi seslendirmeyi geçtik, insan bir Türkçe altyazı koymaz mı yahu şu oyuna?

  Nedense Ubisoft bu konuda pek titiz davranmamış. Seslendirme konusunda da Süleyman'ın kadife sesiyle İngilizce konuşmasının arasına kattığı Türkçe kelimeler hoş dursa da bütün karakterlerde telaffuz ile ilgili oldukça büyük sıkıntılar mevcut.
  Tüm önemli karakterler, özellikle de Yusuf Tazim, sürekli olarak cümlelerin başında ya da sonunda birkaç kelime Türkçe konuşuyor ve Yusuf Tazim dışında hiçbir karakterin Türkçe konuşması düzgün değil.

  incelemenin tamamı Shiftdelete sitesinde


  Mehmet Ali

  Grafik tasarım konusunda bir şeyler öğrenmekte, öğrenmekte olduklarını paylaşmakta.

  Website: Mhmtalizm

  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

  2 yorum:

  1. If you want to increase your experience simply keep visiting this website and be updated with the most up-to-date gossip posted here.
   My web page > Desi Cople Home Made

   YanıtlaSil
  2. Thank you, I have just been searching for info approximately this topic for a
   long time and yours is the greatest I've found out so far. But, what concerning the bottom line? Are you sure concerning the supply?
   Here is my site :: Free Teen Porn

   YanıtlaSil

  Item Reviewed: Assassin's Creed: Revelations İncelemesi Rating: 5 Reviewed By: Kirli Adam
  Scroll to Top