728x90 AdSpace

 • Latest News

  4/27/2012

  Cloud Teknolojisinde boğulmak  "Cloud Teknolojisinde boğulmak"

  Bedava BULUT

  Son yılların en popüler kavramı ‘bulut,’ kurumlar için olduğu kadar son kullanıcı için de oldukça önemli faydalar sunuyor. Hal böyle olunca da teknoloji devleri kullanıcı sayılarını artırmak amacıyla, sundukları bulut servislerine yeni özellikler eklemek için birbirleriyle yarışıyor.
  Şüphesiz benim için 1 numara olan cloud servisidir, diğer cloud hizmeti sunan teknoloji devlerinden ayıran birçok özelliği Dropbox'ın gönlümde yer edinmesine sebep oluyor :)
  2GB alan her ne kadar birçok kullanıcı için yetersiz kalsa da, servis Windows, Mac, Linux, Android, iOS ve hatta Blackberry gibi hemen hemen her platform üzerinde çalışmasıyla ön plana çıkıyor. iPhone ve iPad için de özel uygulamaları olan servis, dosya kurtarma seçenekleri ve bir aylık geçmiş saklama gibi farklı çözümler sunuyor. 1TB’a varan ücretli depolama alanı sunan Dropbox üzerinde 100 GB’lık alan satın almanın ücreti yıllık 199 dolar.
  Microsoft’un geçtiğimiz günlerde çok büyük yenilikler eklediği bulut servisi SkyDrive’ın ücretsiz depolama alanı 7GB. SkyDrive’ın Windows ve Mac OS X programlarını da yenileyen Microsoft, bulut servisi için iOS ve Windows Phone uygulamalarına da sahip.Ayrıca Windows Explorer ile Apple Finder ile senkron çalışması da göz alıcı noktalardan birisi. SkyDrive’ın en büyük avantajlarından birisi ise uzaktan bilgisayardaki dosyalara erişim imkanı sunması.
  Microsoft her ne kadar ücretsiz depolama alanını 7GB olarak belirlese de, eski kullanıcılar için bu alan hala 25GB.(ELİNİZİ ÇABUK TUTMALISINIZ, BU DURUM HER NE KADAR ESKİ KULLANICI OLSANIZDA GEÇİCİ BİR SÜRE) Yinede yeni kullanıcılar için de 7GB olsada  hala Dropbox’ın 3,5 katı daha fazla ücretsiz alan birçok dosyanızı yedeklemek için oldukça yeterli.(Dropbox göre SkyDrive'ı ayrı kılan birtek bene ücretsiz sunulan o Depolama alanının fazla olması) SkyDrive’da 100 GB’lık alan satın almanın bedeli ise yıllık 50 dolar.


  Bulut alanında yeni bir oyuncu olarak sahalarda yerini aldı sunduğu ücretsiz 5 GB alan oldukça yeterli.
  Daha fazla alan istiyorsanız, ayda 2.49 dolar ödeyerek 25GBlık alana sahip olmanız mümkün. 100GBlık (ayda 4.99 dolar) ve 1TBlık (ayda 49.99 dolar) seçenekler de bulunuyor. Herhangi bir ek depolama alanı satın aldığınızda, Gmail alanınız da 25GBa çıkıyor.

  Google Drive, Google ın çevrimiçi belge düzenleme hizmeti Docs ile entegre oluyor. Bu arada Google Drive ın Androidli tablet ve akıllı ceplere özel uygulaması da yayınlandı. iOS uygulamasının ise yolda olduğuna dair söylentiler var. Google, Google Drive ile çalışabilecek üçüncü parti yazılımlara da izin verecek.
  Google Drive'ın henüz iPhone ve iPad uygulaması bulunmuyor. Bunlar haricinde Android, Windows ve Mac'ler için indirilebilir bir uygulaması bulunuyor.
  Genel olarak
   Google Drive en ucuz yada en kapsamlı depolama servisi olmayabilir ama insanların istediği özellikleri en kapsamlı şekilde kullanıcıları ile paylaşmayı hedefliyor.
  Dropbox mobil alanlarda kullanılabilir özelliği ile Google Drive'a fark atsa da Google Drive desteklediği dosya türleri ile Dropbox ile eşdeğer seviyede diyebiliriz.
  Sky Drive ilerde $25 ile 25GB'lık alan sunarak sunucu boyutlarını düşürmeyi planlıyor. Bu nedenle Google Drive Sky Drive'ı alan miktarı ile hemen arkasında.

  Apple Inc

  Firmasının İCLOUD servisini işin içine hiç katmak istemedim bu kadar daha fazla bulutların içinde kaybolmayalım ama ondan da kısaca söz etmek gerekirse;
  Eğer Apple kullanıcısı iseniz iCloud kullanmak sizin için en zahmetsiz çözüm olacaktır. iCloud ile iPhone, iPad ve Mac bilgisayarınız arasında dosyalarınızı, kişilerinizi, takvim güncellemelerini ve notlarınızı eş zamanlı olarak yedekleyebilir ve istediğiniz yerden bu dosyalara ulaşabilirsiniz. 5GB’lık bedava alan sunan iCloud servisi üzerinde 50 GB’lık alan almanın bedeli yıllık 100 dolar.
  (Apple ürünlerine ne kadar hayran duysam cebimdeki para sana yetmiyor Apple o yüzden ürünlerini alamadığım için yukardaki servisler bana yeterli :))
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Cloud Teknolojisinde boğulmak Rating: 5 Reviewed By: Mustafa Cerit
  Scroll to Top