728x90 AdSpace

 • Latest News

  5/11/2012

  360 Derece Panoramik Fotoğraf Oluşturma Programı

  Geçen hafta 360 derece gezinti yapabileceğimiz bir sanal tur projesi vardı. Gayet başarılı oldu. Panaromik fotoğraflar oluşturmak için "Autopano Giga" programını kullandık. Tabi ki ondan önce panoramik yapıya uygun olarak fotoğrafları çektik. Şimdi Biraz daha ayrıntılı olarak başlayalım....  Panoramik yapıya uygun fotoğraflar çekmek!
  Öncelikle ve kesinlikle tripod kullanmalıyız... Sarsıntılar ve bunun sonucunda fotoğraf birleştirmede sorun yaşamamak için kesinlikle tripod şart. Daha sonra profesyonel olmasa da olur! Kompakt makineler ile de çok iyi bir sonuç alabilirsiniz... Giga programı ortam ışık ve renklerini de dengeleyerek bizlere yardımcı oluyor! Bir noktadan başlayarak 360 derece dönerek yine aynı noktanın üzerine kadar çekim yapıyoruz... 8 ile 25 arasında bir çekim işimizi görebilir.

  Fotoğraflarımızı çektik!

  Şimdi bize gereken programı indiriyoruz... giriyor full yapıyoruz. :)  Daha sonra programı açınca aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacak sizi ok ile gösterdiğim resim seçme seçeneği ile resimlerimizi alıyoruz...


  Bundan sonra aşağıdaki gibi resimler sol tarafta ki grup içine gelcek. Kırmızı çizgi ile belirttiğim Detect butonuna tıklıyorsunuz ve program resimleri birleştirmeye başlıyor birleştirme işlemi bitince sağ tarafta görebiliyorsunuz.
  Edit diyerek belirli ayarları yapabiliyorsunuz. Resim çekerken oluşan kaymaları Crop aracı ile kesebilirsiniz... Daha sonra sağ tarafta işaretlediğim Render butonuna tıklayarak çalışmayı bitiriyoruz...

  Mehmet Ali

  Grafik tasarım konusunda bir şeyler öğrenmekte, öğrenmekte olduklarını paylaşmakta.

  Website: Mhmtalizm

  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

  7 yorum:

  1. merhabalar öncelikle teşekkürler bilgi için sormak istedğim tam 360 derecede görüntü alabilmek için üst bölgeyi ve alt bölgeyide çekmek gerekmiyor mu ? bide bu uygulamayı internet sitelerinde kullanmak mümkünmü herhangi bi sayfada bilginiz warmı acaba ?

   YanıtlaSil
  2. Ben sadece tripot kullarak 360 derece sabit bir dönüş ile çekim yaptım üst ve altı çekmedim... Pek gerekte yoktu... Önemli olan kısımlar dahil oluyorsa sorun yok... (Gökyüzünü görmeseler de olur :))

   Çıktısını swf olarak alabiliyorsunuz... Bu şekilde sitenize kolaylıka ekleyebilirsiniz...

   YanıtlaSil
  3. swf çıktı alamıyoruz dostum programdan ?

   YanıtlaSil
  4. Evet bu programdan ALAMIYORUZ... Bu program ile hazırladığımız resmi "Autopano Kolor" ile swf haline getirebiliriz... Yakında resimli yada videolu anlatım yapılacak...

   YanıtlaSil
  5. fotoyu kaydettiğimde programın logosu görünüyor acaba nasıl yokedebilirim ?

   YanıtlaSil
  6. crak yada serial dosyasının içinde olması gerek :( iyi bakın...

   YanıtlaSil
  7. logoyu silemiyorummm:(((( lütfen yardım !!!!!!!

   YanıtlaSil

  Item Reviewed: 360 Derece Panoramik Fotoğraf Oluşturma Programı Rating: 5 Reviewed By: Kirli Adam
  Scroll to Top