728x90 AdSpace

 • Latest News

  3/11/2014

  Photoshop ile Yağmur Efekti Animasyon Yapımı
  Adım 1- Fotoğrafınızı seçin
  Ben gugılda bulduğum aşağıdaki fotoğrafı kullanacağım, siz istediğiniz resmi kullanabilirsiniz. Fotoğrafın güneşli olmamasına dikkat edin, çok aydınlıksa CTRL-L ile oynama yapabilirsiniz. Yağmurlu hava görüntüsünü vermek gerekiyor. Animasyon olacağı için fotoğraf boyutunu ufak tutmada yarar var.
  Adım 2- Yağmuru Oluşturma
  Yeni bir katman yaratın, SHIFT-F5 yada SHIFT-Backspace tuşlarını kullanarak Edit Menüsü altındaki fill kutusunu açın. Use: %50 Gray ya da ne istediğiniz renk ile doldurun. 

  Filter menüsünün altından Noise>Add Noise kutusunu açın. Amound:  400% Gaussian ve monochromatic seçenekleri seçip Tamam diyelim.

  Şimdi katmanı 90 derece döndürün  Sonra Filter> Blur> Blur Daha sonra Filter> Stylize> Wind seçeneğine gidin. Blast seçin. İsterseniz filtreyi bir kez daha çalıştırın. Katmanı tekrar orjinal haline getirin.

  Beyaz yağmur damlaları almak için, CTRL-i yaprak renkleri ters çevirin.  Bitmeyen desen gibi görünmesi için, Filter>Other>Offset e gidin. Buradaki değerler kullandığınız fotoğrafa göre değişecektir. Önemli olan ortada bir çizginin oluşması. Bu çizgiyi yama aracı ile yok edilecek.
  Yukarıda gördüğünüz ggibi ortada bir çizgi oluşmuş durumda bunu clone stamp, veya  patch tool ile yok edebiliriz. Bu işlemi de bitirdikten sonra Edit menüsünden Define Pattern diyerek desen olarak kaydediyoruz. Bu katmanla işimiz bitti silebilir yada gizleyebilirsiniz.


  2. Animasyon  

   Yeni bir katman oluşturuyoruz. istediğiniz herhangi bir renk ile doldurun, ​​katman stilleri açmak için katmana çift tıklayın. pattern overlay sekmesine geçin. Oluşturduğunuz yağmur listesinin sonunda olmalıdır. blend mode: soft light veya fotoğrafınıza uyacak farklı efekleri kullanabilirsiniz , ve % 60 opacity değeri girin. Daha sonra blending options bölümünde fill opacity değerini  0% yapın.


   Window>Animation u seçenerek animasyon penceresini açın Yağmur katmanının seçili olmasına dikkat ediyoruz.  Yukarıda gördüğünüz gibi bir kutu açılacak. Burada yağmur katmanımızı seçiyorz.   Yukarıda resim de gösterildiği gibi yapıyoruz. Son olarak Layers kutusundan Pattern Overlay a tıklayınca açılan özelliklere karışmadan resmimizin bir yerinden tutup aşağı doğru fare ile kaydırın yağmurun aşağı doğru kaydığını göreceksiniz bunu yukarıdan aşağı doğru yapın. Hızını kendinize göre ayarlayın.
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Photoshop ile Yağmur Efekti Animasyon Yapımı Rating: 5 Reviewed By: Mehmet Ali
  Scroll to Top