728x90 AdSpace

 • Latest News

  11/06/2015

  Fotoğraf Kırpma Hakkında Bilmeniz Gereken Önemli Kurallar


  Bir fotoğrafın gerekmeyen yerlerini kırparken gözden kaçırdığımız bazı noktalar var. Bu gelenekselleşmiş kuralları da içinde barındırıyor. Bu kuralların dışına çıkmak hem fotoğrafımızı kötü gösterir, hem de baskıda bize  sorun yaratır. Şimdi fotoğraf kırpmanın basit bir iş olmadığına bakalım...  1.  Fotoğrafı bir hikaye anlatmak için kırpın

  İlk fotoğraftaki gibi kırpmak hikayeyi eksik bırakacaktır, topun olması bir derinliğide fotoğrafımıza kazandıracaktır.

  2. Gereksiz ayrıntıları bırakın

  Yukarıdaki konuşmacı fotoğrafın ilk odak noktası ama gözü rahatsız eden bir şey var. Sarı balon. Hiç gereği yok, fotoğraflarımızda esas konuyu etkileyecek gereksiz bölgeleri kesebilirsiniz.

  3. Her zaman konuyu merkeze koymayın. 

  Sol tarafta gösterilen resimde kuş fotoğrafın tam karesinde, ölü merkezde yer alması pek hoş göstermez hele hele ki nesne bize bakmıyorsa, genelde sağa ve sola bakan nesnelerin bakış yönüne doğru bir boşluk verilir.

  4.  Konuya ait yerleri/nesneleri dışarda bırakmayın


  Ana konumuza ait eller ve kullandığı nesne fotoğraf içerisinde olmasına özen gösterin.

  5.  Kişileri konudan kırpmayın, çok fazla öne çıkarmayın  Alan derinliğini yok edecek çok fazla yaklaştırmalardan kaçının. Kişi mekanın içinden çıkarılmamalıdır.

  6. Gökyüzünü unutmayın
  Doğa fotoğraflarında unutulmaması gereken en önemli husus güzel bir gökyüzüdür, özellikle bulutlar... Daha önce bu blogda gökyüzünü nasıl değiştirebileceğimiz hakkında bir video hazırladık. Buradan inceleyebilirsiniz.

  7. Konumuzu odaklama kuralına göre yerleştirin

  Fotoğrafçılık ve filmlerde genelde yukarıda gördüğünüz konumlandırma merkez çizgileri kullanılır. Genelde nesneler çizgilerin kesişme yerlerinde bulunur. Bu kural ile çekilmiş fotoğraflar...
  Fotoğraflarınızı photoshop yada diğer farklı programlarla kesip kırparken bunlara dikkat edin...
  Hoş kalın.


  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Fotoğraf Kırpma Hakkında Bilmeniz Gereken Önemli Kurallar Rating: 5 Reviewed By: Mehmet Ali
  Scroll to Top