728x90 AdSpace

 • Latest News

  12/26/2015

  Teknoloji ve sosyal medya bağımlılığı üzerine çalışmalar

  Araştırmaya göre sosyal medya, yeni nesil gençlerin hayatının "ayrılmaz bir parçası". Buna göre gençlerin neredeyse hepsinin mutlaka bir sosyal medya hesabı bulunuyor. Yapılan birden çok araştırma bize şunu gösteriyor: sosyal medya bağımlılık yapıyor. Peki, birkaç dakika bile olsa neden sosyal medyadan uzak kalamıyoruz?


  Sosyal medya bağımlılığı ne durumda?
  Genç yetişkinlerin %40′ı ve yetişkinlerin genelinin %21′i, tuvalette sosyal medyayı kullandıklarını itiraf ediyor. Bunu kabul etmeyenlerin bir kısmının da yalan bilgi verdiği düşünülüyor. Peki, birkaç dakika bile olsa neden sosyal medyadan uzak kalamıyoruz?

  Yapılan birden çok araştırma bize şunu gösteriyor: sosyal medya bağımlılık yapıyor. Bunu doğrulamak için internet kullanımın derinliklerine indik. Sonunda Facebook beğenileri ve retweet edilmiş tweetlerin, beynimizde ödül alanları oluşturduğunu gördük. Bize dopamin olarak şırınga ediliyorlar.

  Bu dopaminin kaynağı; yazışmalar, e-postalar ve tweetler üzerinde insanların kurdukları sanal ilişkilerden başkası değil… Ve ne yazık ki insanlar bu etkileşimlerin, onların daha fazla sanal harcama yapması için tasarlanmış akıl oyunları olduğundan habersizler. Bu konu o kadar ciddi boyutlara ulaşıyor ki insanlar bazen yaptıkları işleri kaybediyor, öğrenciler yaptıkları çalışmalara yeterince önem vermiyor ve hatta bazı durumlarda, sosyal medya bağımlısı insanlar, çocuklarının kazara ölmesine sebep olabiliyor.

  Sosyal medya bağımlısı mısınız?
  Daha önce yapılan çalışmalarda insanların, bir yılın tam bir ayını aralıksız olarak sosyal medyaya zaman harcadıklarını  gösteriyor. Çalışmaya katılanlar, elbette bundan gurur duymuyor ama hemen kendinizi yargılama hissine kapılmayın.

  2014 yılında Albany Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaların %10′unu kapsayan, ‘düzensiz sosyal ağ kullanımı’ dizisi raporunda, uzun süre sosyal medyadan uzak kalan bağımlıların sinirlenme katsayılarında artış gözlendi.


  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Teknoloji ve sosyal medya bağımlılığı üzerine çalışmalar Rating: 5 Reviewed By: Mehmet Ali
  Scroll to Top